با عضویت در کانال تلگرام ما همیشه بروز باشید :)
برای ورود به کانال کلیک کنید / دانلود تلگرام نسخه ویندوز
شباهت‌های مغز انسان و مرغ کشف شد! - زیست شناسی

زیست شناسی

این وبلاگ برای تمام عزیزانی که به علوم زیستی علاقه دارند ایجاد شده و از همه چیز و همه جا که مرتبط با زیست شناسی باشد اطلاعات میدهد
شنبه 1 آبان‌ماه سال 1389

شباهت‌های مغز انسان و مرغ کشف شد!

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به کشف شباهت‌های تازه‌ای میان مغز انسان و مرغ شدند.

به گزارش ایسنا، برای بیش از یک سده، عصب شناسان اعتقاد داشتند که مغز انسان و سایر پستانداران با مغز دیگر حیوانات مانند پرندگان، متفاوت است.

این اعتقاد تا حدی بر ساختار فیزیکی مشخص و آشکار قشر تازه مخ - ناحیه‌ای از مغز که عهده‌دار رفتارهای شناختی پیچیده است - بنا شده بود. با این حال، مطالعه تازه‌ای توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو و دانشکده پزشکی سان دیگو نشان داد مشابه ناحیه‌ای در مغز مرغان که عهده‌دار تحلیل درون داده‌های شنیداری است در پستانداران هم ساخته شده است.

هاروی جی. کارتن، پزشک و استاد بخش علوم اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو و محقق اصلی این مطالعه در مورد یافته جدید گفت: « شاید این یافته پایان ادعای منحصر به فرد بودن پستانداران باشد».

برای مدت‌های طولانی فرض این بود که مغز پستانداران در مقایسه با سایر حیوانات بسیار بیشتر متحول شده و توسعه یافته است.

این پیش فرض تا اندازه‌ای بر این پایه استوار بود که پیش مغز و قشر تازه مخ - بخشی از لایه برونی مغز که در آن عملکردهای شناختی پیچیده متمرکز است - در پستانداران ساختار متمایزی دارد.

به طور مشخص، قشر تازه مخ پستانداران لایه‌هایی از سلول‌های ورقه‌ای دارد. این سلول‌های ورقه‌ای به وسیله ستون‌هایی از سلول‌های دیگر که پرتووار منظم شده‌اند، به هم متصل هستند و بخش مدول‌های عملکردی را تشکیل می‌دهند که با انواع سلول‌های عصبی و اتصال‌های ویژه مشخص شده‌اند.

گفتنی است، مطالعات اولیه از مناطق قرینه در مغز غیرپستانداران ترتیب‌های مشابهی را نشان نداده بود، همین مساله موجب پیدایی این فرض شد که سلول‌ها و مدارهای قشر تازه مخ در پستانداران، طبیعتی منفرد دارد.

منبع: سایت تابناک
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)